Czym jest włókniak twardy i jak się go leczy?
Włókniak twardy to bezbolesna i łagodna zmiana nowotworowa, która najczęściej usuwana jest ze względów estetycznych, a nie medycznych. Jakie są przyczyny jego powstawania oraz jak w praktyce przebiega proces usuwania takiej zmiany?
Główne przyczyny powstania włókniaków twardych
Zmiany te bardzo często powstają w miejscach po ukąszeniach owadów, a także po przebytym stanie zapalnym mieszka włosowego. Dodatkowo włókniak twardy może być wynikiem nawet lekkiego urazu mechanicznego oraz może pojawić się po zakażeniu wirusowym. Istnieje także szereg predyspozycji do jego pojawienia się i są to choroby takie jak cukrzyca oraz otyłość.
Proces usuwania zmiany
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najczęściej powodem dla usunięcia są względy estetyczne. Wykorzystuje się w tym przypadku zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, który przeprowadzany jest przez doświadczonego chirurgia. Po samym zabiegu konieczne jest założenie szwów, choć sam okres gojenia jest stosunkowo krótki i wynosi około tygodnia. Trzeba mieć dodatkowo świadomość, że w miejscu tym pozostanie niewielka blizna, choć pacjenci są o tym fakcie informowani jeszcze przed samym zabiegiem.
Jak widać włókniak twardy jest zmianą, której nie należy się obawiać, nie jest to bowiem nowotwór złośliwy. Jego usunięcie może być jednak konieczne ze względu na estetykę i również jest to pełnoprawne wskazanie do przeprowadzania takiego zabiegu.